Sağlıklı Beslenme

Saf İlik Yağı Yüze Sürülür Mü?

maske1 e1590946426317

Kemik iliği tüketildiğinde büyük faydalar sağlarken aynı zamanda bir bakım ürünü olarak da kullanılabilir. Özellikle saç bakımında etkili olan ilik yağı elbette yüz bakımı için de kullanılabilir. Cilt bakımında etkili olmasının sebebi ilik yağının içerisinde bulunan yüksek miktarda kolejendir. Kolajen cildin sıkılaşmasında ve yenilenmesinde kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok güzellik merkezinde dahi saf ilik yağı kullanımı yaygındır. Kolejen tüketildiğinde vücudumuza birçok şifa kattığı gibi cildimize de iyi gelmektedir. Elastik bir yapıya sahip olan kolajen yapı itibari ile bir proteindir. Kadınların gençlik ve güzellik sırrı diye tabir edilen saf ilik yağı kozmetik sektöründe ham madde olarak kullanılmaktadır. Saf ilik yağının bu kadar popüler olmasının sebebi elbette sağladığı faydalardan kaynaklanmakta.

Bu kadar etkili bir ürün olmasının diğer bir sebebi ise hyaluronik asit içermesi. Hyaluronik asit aslında doğal bir nemlendiricidir diyebiliriz. Kolajen gibi yaraların iyileşmesinde ve cildin sıkılaşmasında etkilidir. Bu kadar faydayı içerisinde barındırınca elbette saf ilik yağı yüze sürülür mü? Sorusu bolca sorulur oldu. Bu sorunun cevabı elbette evet. Cilt üzerinde etkili olan bu kadar maddeyi içerisinde barındırması saf ilik yağını bir anlamda onu bir bakım ürünü yapıyor. Ayrıca yüze sürülmesinin yanında selüloitlere de iyi geldiği bilinmektedir.

Saf ilik yağı yüze sürülür mü? Sorusundan sonra akla gelen diğer soru ise nasıl uygulayacağımız. İlik yağını yüzümüze doğrudan sürmenin bir sakıncası yoktur. İsteğe bağlı olarak içerisine ekleyeceğimiz Hindistan cevizi yağı veya lavanta özütü gibi esanslar ile istediğimiz hoş kokuları verebiliriz. Özellikle düzenli ilik yağı maskesi kullanımında yüzünüzdeki değişimi görebilirsiniz. Cilt bakımında sabırlı olmak çok önemlidir. Bu nedenle çabuk bir değişim beklemek çoğu zaman acelecilik olur. Ayrıca cilt bakımını sadece cildi kötüleşenler değil herkesin yapması gerekir. Cildimizde bir kere oluşan ağır hasarlar geri dönüşü zor olan sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle ilik yağını hayatımızın rutin bir bakımı haline getirmek ileri yaşlarda kırışıklık ve sarkmaları önlemektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.