Sağlıklı Beslenme

Koronaya Yakalanmamak İçin Ne Yapmalıyız?

98c9f7d99d

Koronavirüs uzun zamandır dünyanın gündeminde ve bir süre daha öyle kalacak gibi görünüyor. Ölüm sayılarının çok yüksek olması bir yana hastalığı geçiren kişilerde de kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu nedenle pandemiyi koronavirüse yakalanmadan atlatmak çok önemli. Sağlık bakanı Fahrettin Koca’nın da dediği gibi bu hastalığa karşı en büyük kozumuz yakalanmamak. Peki Koronaya yakalanmamak için ne yapmalıyız?

Başta sağlık bakanlığı olmak üzere birçok kurum ve devletin başlıca sloganı Maske, Mesafe, Hijyen. Maske takmak hastalığı taşıyan kişinin bulaştırma riskini düşürürken bir diğer takan kişi ise hastalığı kapmasını büyük ölçüde engeller. Maske takmanın yanı sıra kişiler ile aramızdaki sosyal mesafeyi korumak koronavirüs kapma riskimiz oldukça azalır. Maske ve Mesafe bizleri sosyal ortamlarda hastalıktan korurken kişisel hijyenimiz ise  her zaman korur. Öyle ki hastalığı taşıyan kişi ile doğrudan temasınız olmasa bile aynı yerlere dokunmak ve dokunduktan sonra ellerimizi yıkamamak hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Mümkün olduğunca sık kullanılan yerlere dokunmamak dokunulsa bile ellerin en az 30 saniye boyunca yıkanması çok önemli. Özellikle ellerin üstünkörü yıkanmaması gerekir. İyi bir sabun ile elin yer yerinin yıkanıldığından emin olunmalı. Kalabalık ortamlara mümkün olduğunca girmemek yine etkili bir yoldur. Böylece hastalığı geçirmese bile taşıyıcı olabilecek insanlardan uzak durmuş oluruz. Kimin taşıyıcı kimin hasta olduğunu bilemediğimiz için herkese karşı mutlaka aynı tedbiri almalıyız. Hatta herkese potansiyel koronavirüs taşıyıcısı gözüyle bakmalıyız.

Tüm bunlar koronovirüse temas etmememiz içindi. Peki koronovirüse temas ettiğimiz durumda bile Koronavirüse yakalanmamak için ne yapmalıyız? Bu noktada en büyük yardımcımız bağışıklık sistemimizdir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız virüse karşı en önemli kozumuzdur. Bağışıklık sistemimizi birçok şekilde güçlendirebiliriz. En sağlıklı yolu ise doğal ve faydalı gıdalar tüketmek. Doğal olması çok önemli zira sağlık ararken sağlığımızdan olabiliriz. Güçlü bir bağışıklık için ayrıca uyku düzenimize dikkat etmemiz gerekir. Az uyumak veya kalitesiz bir uyku vücut direncimizi düşürür. Ve son olarak güçlü bir bağışıklık için egzersiz yapmak olmazsa olmaz. Spor salonuna gidemiyorsak bile günde 20 dakikalık bir yürüyüş oldukça faydalı olacaktır. Spor yaparken kalabalık ortamlardan uzak durmaya yine özen göstermemiz gerekir.

Koronavirüs bir süre daha hayatımızda olacak gibi. Bu nedenle virüse karşı tedbirlerimiz hep korumalıyız. Hayattaki en değerli varlığımız olan sağlığımızı korumak için bir süre daha günlük hayatımızı koronavirüse göre şekillendirmeliyiz. Kendi sağlığımızın yanı sıra çevremizdeki sevdiklerimiz için mümkün olduğunca maske, mesafe, hijyen kuralına uymalıyız. Unutmayın hepimiz birer virüs taşıyıcısı olabiliriz.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.