Çorbalar

Koronaya İyi Gelen Çorbalar

977571

İçin bulunduğuz pandemi ile beraber güçlü bir bağışıklığın önemini daha iyi anlamış olduk. Koronavirüs en çok bağışıklığı zayıf olan kişileri etkilediği bilinmekte. Güçlü bir bağışıklığa sahip olmak için ise yediğimiz gıdaların büyük önemi var. Bağışıklığımızı takviye ilaçlar ile güçlendirmek yerine içerisinde birçok faydayı barındıran çorbalar ile güçlendirmek şüphesiz daha sağlıklı olacaktır. Hem koronaya karşı hem de virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklardan korunmak için en çok tavsiye edilen koronavirüse iyi gelen çorbalar şu şekildedir.

Sebze çorbası

Sebze çorbası içerisinde çok çeşitli sebzeleri barındırdığından tam bir C vitamini deposudur. Bilinenin aksine C vitamini sadece turunçgillerde bulunmaz. Yeşil yapraklı sebzelerde de C vitamini bolca bulunmaktadır. Evinizde hazırlayacağınız sebze çorbasında özellikle mevsimin sebzelerini kullanmanız tazelik açısından daha faydalı olacaktır. Sadece sebze tüketmek damak tadınıza uygun değilse içerisine et veya ilik suyu gibi takviyeler yaparak hem lezzetini hem de faydasını katlayabilirsiniz.

Zencefilli mercimek çorbası

Koronaya iyi gelen çorbalar denildiğinde ilk akla gelen çorbaların başında gelir. Zencefil adeta bir doğa mucizesi. Özellikle grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruduğu bilinen zencefil koronavirüse karşı da adeta bir kalkan görevi görür. Mercimekten gelen yüksek protein ise yine vücut direnci için oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca hepimizin aşina olduğu mercimek çorbası ailecek tüketme konusunda daha kolay olacaktır. Mercimek çorbasını zencefil gibi başka çeşniler ile de çeşitlendirebilir ve lezzetlendirebilirsiniz.

Dana ilikli kemik suyuna çorba

Dana ilikli kemik suyunun bilinin birçok faydasının koronavirüs için en önemli olanı şüphesiz bağışıklı güçlendirmesidir. İçerisinde bulunan çeşitli aminoasitler sayesinde koronavirüse yakalanmanızı önler. Eğer hastalığa yakalandıysanız iyileşmenizi hızlandırır. Dana ilik suyu diğer çorbalarınızı lezzetlendirmek açısından da oldukça faydalı olabilir. Koronavirüsün başlıca etkilerinden olan eklem ağrıları da yine Dana ilikli kemik suyuna çorbası sayesinde daha az ağrı ile atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Kelle paça çorbası

Kelle paça çorbası da Türk mutfağının geleneksel çorbalarından bir tanesidir. İçerisinde bulunun faydalı protein, yağ, mineral ve vitaminler sayesinde koronavirüse karşı vücudumuzun direncini arttıracak birçok bileşen bulunmaktadır. Kelle paça çorbası vücudumuzda tam bir antioksidan görevi görmektedir. İçerisine ekleyeceğimiz limon sirke gibi takviyeler ile lezzetlendirebilir ve sağlığımız için olan etkisini arttırabiliriz.

Yayla çorbası

Türk mutfağının bir diğer faydalı ve geleneksel çorbası da yayla çorbasıdır. İçerdiği yoğurt nedeniyle mide ve bağırsak hastalıklarına karşı vücudu korumasının yanında en önemli faydalarından biri de bağışıklığı güçlendirmesidir. Günün her öğününde tüketilebilen yayla çorbası yoğurt tüketmenin sıcak bir alternatifi olması sebebiyle öne çıkmaktadır. Diğer birçok çorbada olduğu gibi yayla çorbasına da dana ilikli kemik suyu ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.

Koronavirüse iyi gelen bu çorbaları özellikle pandemi döneminde tüketmek çok önemli. Yemeklerden önce içilmesi tavsiye edilen çorbaların ev yapımı olmasına dikkat ederek tüketmek vücudumuz için şüphesiz daha faydalı olacaktır. Yemekten önce içilen sıcak bir çorba vücudumuza moral ve enerji verecektir. Fakat bu noktada hazır çorbalar tüketip sağlık ararken sağlığımızdan olabiliriz. Bu nedenle katkı maddesi ve koruyucular içermeyen ev yapımı çorbalar sağlığımız için şüphesiz faydalı olacaktır.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.