Sağlıklı Beslenme

Kadınların Gençlik ve Güzellik Sırrı İlikli Kemik Suyu

girl 3141766 640

Sahip olduğu güçlü içerikten ötürü ilikli kemik suyunun birçok faydası vardır ve hem vücut hem de cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Kemikli ilik suyu en güçlü kolajen kaynaklarından biridir. Düzenli olarak tüketilen ilikli kemik suyunun cildi sıkılaştırdığı ve selülitleri azalttığı gözlenmiştir. Kolajen vücudumuzun hem iç dokularında (kemik, kas, eklem doku) hem de dış (cilt ve vücudu tamamen kaplayan deri) dokularında bulunmaktadır. Kolajen bir proteindir ve cilde elastiklik kazandıran bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda ciltte su tutarak cildin emli kalmasını sağlar. Kadınların gençlik ve güzellik sırrı ilikli kemik suyu içerdiği yüksek kolajen, mineral ve vitaminler sebebiyle kozmetik sektöründe bir ham madde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca güzellik sektöründe oldukça sık kullanılan ve birçok kremin içeriğinde ya da serum şeklinde gördüğümüz hyaluronik asit kaynağıdır. Hyaluronik asit, doğal bir nemlendiricidir. Ayrıca yaraların iyileşmesinde, cildin sıkı ve sağlıklı görünmesine de fayda sağlamaktadır. Kadınların gençlik ve güzellik sırrı ilikli kemik suyu ayrıca yaşlanmayı da önlemektedir.

İlikli kemik suyu hem sade olarak hem de çeşitli sebzelerle pişirilerek tüketilebilir. Uzun süre pişirilen ilikli kemik suyuna eklenen sebzelerin içerdiği vitaminler ve mineraller suya geçer. Böylelikle içeriği çok daha zenginleşen ilikli kemik suyu, cilt ve vücut sağlığında çok daha etkili olmaktadır. İlik suyuna koyulan sebzeler kuru soğan, havuç, kereviz, biberiye, defne yaprağı olarak sıralanabilir. Bu sebzelerin cilt güzelliği üzerindeki etkileri şu şekildedir;

Kuru soğan: Akne ve sivilce oluşumunu engeller.

Havuç: Güçlü bir a vitamini kaynağı olan havuç aynı zamanda antioksidan içerir. Havuç ciltteki nemi dengeler ve cilde parlaklık kazandırır.

Kereviz: Ciltte anti aging (yaşlanma karşıtı) bir etki sağlamaktadır.

Biberiye: Biberiyenin cilt ve vücut sağlığı üzerine birçok faydası mevcuttur. Bu faydalar şunlardır; cildi sıkılaştırır, yaşlanma karşıtıdır, kan dolaşımını arttırır, antiseptik ve anti-mikrobiyal özelliği olduğu için egzamaya ve akneye karşı etkilidir.

Defne yaprağı: Aknelerin giderilmesinde, cildin gençleşmesinde ve yaraların kapanmasında önemli bir rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.