İlikli Kemik Suyu Nedir ?

Saray mutfağından günümüz modern şeflerinin mutfaklarına uzanan, tüm dünyada şifa ve lezzet kaynağı olarak tanımlanan ilikli kemik suları dünyada ” broth, stock, brühe, brodo, altın sıvı, superfood” gibi çoğaltabileceğimiz birçok isimle anılan çok değerli bir besin kaynağıdır. Değişik sebze ve baharatlarla tatlandırılarak içilebilen ya da yemeklere eklenerek tüketilebilen, çeşitli sosların yapımında kullanılan doğal bir şifa ve lezzet kaynağıdır.

Kemik suları eskiden her evde kaynayan, çorbaya, pilava, kebaplara, her türlü sebze ve et yemeklerine eklenen bir şifa ve lezzet kaynağıyken son zamanlarda modern ve hızlı hayatın döngüsü içerisinde, hazır gıdaların da hayatımıza girmesiyle evlerde yapımı azalan lezzetlerden biri olmuştur.

Kemik Neden Önemlidir ?
Kemik dokusunun yaklaşık 1/3’ü organik 2/3’ü inorganik maddelerden oluşur. İnorganik yapının içerisinde birçok mineral yer almakla birlikte büyük bir çoğunluğunu kalsiyum ve fosfat açısından zengin tuzlar oluşturur. Organik yapı ise çoğunlukla kolajen liflerden meydana gelir.

İlik Neden Önemlidir ?
Kemik iliği özellikle büyük kemiklerin içinde tam merkezde yer alan yapıdır. Yaşamsal değere sahip alyuvar, akyuvar, trombosit ve kök hücrelerin periyodik olarak yaşam boyu üretildiği yerdir.