Dana İlikli Kemik Suyu

İlikli Dana Kemik Suyu Faydaları

ilikli kemik suyu

İlik, büyük kemiklerin içerisinde bulunan ve hayvanın yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için gerekli olan alyuvar, akyuvar, kök hücre gibi maddelerin üretildiği yerdir. İlikli dana kemik suyu gıda sektörünün ürünler üzerinde kullandığı insan sağlığına zararlı çeşitli maddelerini içermemektedir ve tamamen doğaldır. Hem yemeklere lezzet katması hem de şifa deposu olması sebebiyle oldukça sık tercih edilen bir ürün olma özelliği taşımaktadır. İçerisinde çeşit çeşit faydayı barındıran ve sağlık için oldukça faydalı olan ilikli dana kemik suyu faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • İlikli dana kemik suyu yapısında bulundurduğu çeşitli aminoasitler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça etkilidir. Bu yönüyle birden çok hastalığı önler ya da hastalığın vücuttan hızlıca atlatılmasını sağlar. Ayrıca kemiğin içerisinde bulunduğu için kemiklerin yapısında bulunan minerallerle özleşen ilik, bu mineraller sayesinde de bağışıklık sistemini kuvvetlendirilmesinde önemli bir rol oynar.
  • Sindirim sistemi için oldukça önemli olan ve bağırsaklarda bulunan yararlı mikroorganizmaları (floralar) düzenlemektedir.
  • İçinde bulunan birçok madde eklem sağlığını korur. Eklemler için doğal bir ilaçtır ve eklem ağrıları üzerinde oldukça etkilidir. Ayrıca kol, bacak kırılması ya da çeşitli ameliyatlardan sonra ilikli dana kemik suyunun faydaları ön plana çıkar ve tedavi sürecindeki kişinin iyileşmek için kullandığı bir ilaç görevini üstlenir.
  • Kolajen bakımından zengin olduğu için ayrıca cilt sağlığına da iyi gelmektedir. Kök hücrelerin üretim merkezi olan ilik bu sebeple yenileyici etkiye sahiptir. Hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır ve bedeni dinç tutmaktadır.
  • Unutkanlık, saç dökülmesi, gün içinde halsizlik, hafif baş ağrıları gibi sıkıntılarınız varsa bu durumlar b12 vitamini eksikliğinin belirtileridir. Dana ilikli kemik suyu içerdiği yüksek B12 vitamini sebebiyle tercih edilen ve tüketilen bir gıdadır.
  • Protein açısından zengindir. Bu sebeple sporcular tarafından da oldukça sık tüketilen bir ürün olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca diyet yapan insanların hem protein ihtiyacını karşılamaları açısından hem de tok tutması sebebiyle diyet programlarına ekledikleri bir besindir.
  • Uyku problemi çekenlerinde imdadına yetişen bir gıda olan ilikli dana suyu vücudu rahatlatıcı bir etkiye sahip olan glisin amino asidi içermektedir. Uyku problemi çeken kişilerin uyumadan önce bir miktar dana ilikli kemik suyu tüketmesi daha rahat uykuya dalmalarını ve kaliteli bir uyku deneyimi elde etmelerini sağlayacaktır.
  • Kemik suyu içerisinde jelatin maddesini barındırdığı için bağırsak duvarlarını sağlamlaştırmaktadır. Bu sebepten ötürü zararlı mikroorganizmaları uzak tutarak, sindirim sisteminin en önemli noktalarından biri olan bağırsakları koruma altına alınır. Zayıf bağırsak duvarları sindirilmemiş besinleri ve onların toksik artıklarının kana karışmasına sebebiyet verir. Bu durum sindirim sisteminin bozulmasına ve bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine sebep olur. Bu durum vücutta belli hastalıklara sebebiyet verebilir; kronik yorgunluk, tiroit, egzama gibi… Bu gibi hastalıklara yakalanmamak için en iyi ve en pratik çözüm ilikli dana kemik suyu tüketmektir.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.