Sağlıklı Beslenme

İlik Yağı Nasıl Kullanılır

1 org zoom 1

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ilik yağının faydaları besin olarak sınırlı kalmıyor. İlik yağı kolajence zengindir. Kolajen insan vücudu için çok faydalı bir proteindir. Dana ilikli kemik suyunda bolca bulunan kolajen vücudumuzda eklem ve cilt sağlığına çok iyi geldiği bilinmekte. Fakat faydaları bununla da sınırlı kalmıyor. Kolajenin bir önemli faydası da saçlara çok iyi gelmesidir. Zamanla yıpranmış veya bakımsız kalmış saçlara çok iyi gelen kolajen saçları besler ve eski sağlığına kavuşturur. Peki Kolajen miktarı yüksek olan ilik yağı nasıl kullanılır. İlik yağının nasıl kullanıldığına geçmeden önce neden ilik yağı kullanmamız gerektiğine değinmek faydalı olacaktır. Vücudumuza aldığımız besinlerde olduğu gibi cildimize ve vücudumuza uygulayacağımız bakım ürünlerinde de doğal olanı tercih etmek daha doğru olacaktır. Saçlarımızı ele alırsak öncelikle kimyasal kullanımından kaçınmak önemli. Elbette ilik yağı sadece bakımsız ve yıpranmış saçlara iyi gelmekle kalmıyor. İlik yağını saçlarınız yıpranmadan önce de kullanmanız elbette daha doğru olacaktır. Bu nedenle ilik yağını sadece saçları yıpranmış veya dökülmeye başlamış kişiler değil herkes kullanmalı. Saçlarımız bir kez çok hasar aldıktan sonra eski hallerine döndürmek zaman alabilir. Bu nedenle saçlarımızın genel bakımını ilik yağı gibi doğal ürünler ile yapmak önemli. Özellikle hassas ve kuru saçlar kimyasal işlemler ile üretilmiş bakım ürünlerinden daha çabuk etkilenir. İlik yağını aldıktan sonra nasıl kullandığımız da yine önemlidir. Zira özensiz kullanımdan sonra ilik yağı istediğimiz etkiyi saçlarımızda göstermez.  İlik yağını şu şekilde kullanarak maksimum verim alabilirsiniz.

Öncelikle aldığımız ilik yağına isteğe bağlı olarak Hindistan cevizi veya lavanta özü ekleyebiliriz. Böylece saçlarımız daha hoş kokabilir. Elde ettiğimiz bu karışımı saçımızın diplerine masaj uygulayacak şekilde sürüyoruz. Saçlarımıza iyice yedirdiğimiz ilik yağını bir bone yardımıyla örtüyoruz. Saçlarımızı bone ile kapatmamızın sebebi bu şekilde ilik yağının daha etkili tesir etmesi. Bu şekilde yarım saat bekledikten sonra yine organik bir şampuanla saçlarımızı güzelce duruluyoruz. Daha sonra yine isteğe bağlı saç kremi sürebiliriz. Bu uygulamayı ortalama haftada 1 gün ve 8 hafta uyguladıktan sonra saçlarınızdaki değişimi kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Bu uygulamayı özellikle sönük ve dökük saçlara sahip olanlar, saçlarının uzamasını isteyenler ve kepek gibi deri rahatsızlıkları yaşayanlar uygulayabilir.

İlik yağı sadece saç dokumuza değil saç köklerini ve derimizi besleyerek saçlarımızın daha gür çıkmasına yardımcı olur. Diğer yandan saçları sık kuruyan kişiler yine ilik yağı kullanabilir. İlik yağı özellikle güçsüz ve dökülen saçlara da iyi geldiği bilinmekte. Saç derisini besleyerek dökülmeleri azaltır hatta düzenli kullanımda yeni saçların çıkmasında yardımcı olur. Bu düzenli kullanımda aceleci olmamalısınız. Birçok şeyde olduğu gibi saç bakımı da sabır isteyen bir iştir. Gözle görünür bir faydanın veya değişimin gözlenebilmesi için 6 ila 8 hafta geçmesi gerekebilir. Bu süre her ne kadar uzun gibi görünse de saçlarımız vücudumuzun en ihtişamlı bölgesi olmasını göze alırsak hiç de az değil. Ayrıca sadece bakımsız kaldıklarında değil bunu genel bir saç bakım rutini haline gelirsek şüphesiz en faydalısı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.