Çorbalar, Hamilelik

Hamilelikte Hangi Çorba İçilmelidir?

pexels garon piceli 2100341 scaled

Hamilelik dönemindeki kadınların beslenmesi şüphesiz çok önemlidir. Bebek anne karnında tüm beslenmesini anneden karşılar. Bu nedenle anne ne yerse bebek de annenin yediklerine göre beslenir. Annenin eğer sağlıksız bir beslenme düzeni varsa bu muhakkak bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratır. İşte bu nedenle Hamilelikte Hangi Çorba İçilmelidir dersek  muhakkak sağlıklı ve katkı maddesi içermeyen çorbalar diyebiliriz. İçerisinde sağlığımıza direkt olarak yan etkisi olmayan renklendiriciler bile dolaylı yoldan zararları vardır. Renklendiriciler gıdanın içeriği az olsa bile fazlaymış gibi bir izlenim uyandırır. Böylece hamilelik döneminde almamız gereken besin içeriğini alamamış oluruz. Dışarıdan her ne kadar gerçek gibi görünse de besin içeriği düşük kalmaktadır. Katkı maddesi içermeyen çorbalarda ise aranan bazı besin değerleri vardır. Bu besin içeriği hamilelik süresince anne ve çocuk sağlığında çok önemlidir. Bu noktada doğal içerikli çorbalara ağırlık vermeli ve glukoz şurubu dahi içerebilen hazır çorbalardan kaçınılmalıdır. Kalori olarak yüksek fakat besin niteliği düşük olan çorbalar annenin hamilelik döneminde kilo almasına sebep olabilir. Hamilelik döneminde kilo alan anneler hem bebek sağlığını hem de kendi sağlığını tehlikeye atmış olmaktadır. Ayrıca alınan bu kilolar doğum sonrası büyük problemler yaratabilir ve verilmesi zor hale gelebilir.

Hamileliliğin ilerleyen döneminde annenin karnında belirgin bir büyüme görülür. Bu ayrıca annenin hareket kabiliyetini sınırlar. İşte bu noktada sık şikayetlerden biriside sırt ve eklem ağrıları. Yani özetle Hamilelikte Hangi Çorba İçilmelidir sorusunun cevabı annenin ve çocuğun ihtiyacı olan besinleri karşılayan ve hamilelik dönemine has rahatsızlıklara iyi gelen çorbalar olmalıdır. Bu noktada en çok tavsiye edilen çorbaların başında dana ilikli kemik suyuna çorbalar gelmektedir. Bu çorbalar başlıca şu şekildedir.

 • Dana ilikli kemik suyuna yayla çorbası
 • Dana ilikli kemik suyuna sebze çorbası
 • Dana ilikli kemik suyuna yaş tarhana çorbası
 • Dana ilikli kemik suyuna ezogelin çorbası
 • Dana ilikli kemik suyuna domates çorbası
 • Dana ilikli kemik suyuna mercimek çorbası

 Özellikle çeşitli beslenmek hamilelik döneminde önemlidir. Bu nedenle içilmesi gereken tek bir çorba vardır demek yanlış olur. Örneğin sebze çorbasında kış sebzelerinden gelen vitamin mineraller ile mercimek çorbasından gelen kaliteli protein iyi bir beslenme şekli oluşturur. Dana ilikli kemik suyu ise hem annenin hem de çocuğun ihtiyacı olan birçok besini doğal olarak karşılar. Özellikle kolajen eklem ve sırt ağrılarında iyi geldiği bilinmekte. Ayrıca kolajen cilt ve deri sağlığına da çok faydalıdır. Böylece doğum sonrası oluşabilecek deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda doğum sonrası iyileşmede de dana ilikli kemik suyunun etkisi büyüktür. Anne ne yerse çocukta onu alacağından dana ilikli kemik suyu çocuk içinde faydaları şu şekildedir.

 • Bebeklerin gelişimine yardımcı olur.
 • Büyüme hormonunun salgılanmasını sağlar.
 • Zekâ gelişimini destekler.
 • Kemiklerin güçlü ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerisinde bulundurduğu yüksek protein oranı sayesinde bebeklerin kas gelişimini destekler.
 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği glisin aminoasidi sayesinde bebeğinizin deliksiz ve huzurlu uyumasını sağlar.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.