Sağlıklı Beslenme

Geçirgen Bağırsak Sendromu İlikli Kemik Suyu

bagirsak 16 9 1521370340

Sindirim sistemlerinden biri olan geçirgen bağırsak sendromu halk arasında sızdıran bağırsak sendromu olarak da bilinmektedir. Bağırsaklar sindirim sisteminin merkezidir bu sebeple bağırsaklarda görülen bir hastalık tüm metabolizmayı etkilemektedir. Geçirgen bağırsak sendromu ya da diğer adıyla sızdıran bağırsak sendromu bağırsakların sıkı noktaların açılması sebebiyle görülen bir hastalıktır. Sıkı bağlar, sindirilmiş besin, mineral ve vitaminlerin kan dolaşımına geçmesini sağlayan kontrol noktalarıdır. Sıkı bağların açılması durumunda zararlı ve toksik maddeler kan karışımına karışabilmektedir. Bağışıklık sistemi bu maddeleri algılayıp karşı atağa geçmektedir ve kendi dokusuna zarar vermektedir. Ayrıca bağışıklık sistemi hücrelerinin çok büyük bir kısmı bağırsaklarda bulunmaktadır ve geçirgen bağırsak probleminde bu hücreler zarar görmektedir.

Geçirgen bağırsak sendromu hem bağırsağın kendisine hem de vücutta gözle görülebilir belirtilerle fark edilebilir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir; Besin alerjileri, bağışıklık sistemi hastalıkları, cilt problemleri, nörolojik sorunlar, vitamin eksiklikleri, baş ağrısı, kabızlık, ishal, kronik yorgunluk.

Geçirgen bağırsak sendromu tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özellikle bu hastalık aşamasında çeşitli besinlerin vücuda alımı iyileşme sürecini hızlandırır. Özellikle geçirgen bağırsak sendromu ilikli kemik suyu takviyesinin ilaç etkisi yarattığı bir hastalıktır. Bu hastalığa iyi gelen besinler şu şekilde sıralanabilir;

  1. İlikli kemik suyu: İçerisinde vücut için birçok faydalı maddeyi barındırmaktadır. Bu maddeler kemiklerden geçen kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineraller ve iliklerden geçen A vitamini, K vitamini, çinko, demir, selenyum mineralleri ve omega 3 omega 6 olarak sıralanabilir. İlik, kemiklerin içerisinde bulunarak kök hücre, alyuvar, akyuvar gibi yaşamsal faaliyetler için gerekli maddelerin üretiminin yapıldığı yerdir. İlikli kemik suyu bu sebeple kolajen özelliği taşımaktadır ve bünyesinde bulunan yüksek protein oranı sayesinde hasarlı dokuların iyileştirilmesine yardımcı olur. Geçirgen bağırsak sendromu ilikli kemi suyunun düzenli olarak tüketilmesiyle bağırsaklarda zarar gören yapıların tedavisini mümkün kılar.
  1. Fermente süt ürünleri ve sebzeler: Bağırsak sağlığı için oldukça faydalı olan ve sindirim sistemini düzenleme özelliği taşıyan probiyotik içeren gıdalar bu hastalık sürecinde mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardır. Fermente süt ürünleri; kefir, ev yoğurdu, ekşi krema olarak sıralanabilir. Fermente sebzeler organik asitleri içerisinde bulundurarak probiyotikleri destekler. Ülkemizde çok tüketilmeyen ama inananılmaz bir probiyotik kaynağı olan gıdaları içermektedir.
  2.  Tüm Hindistan cevizi ürünleri: Hindistan cevizin içerdiği yağ asitleri diğer yağlara göre hem daha kolay sindirilmektedir hem de bağırsak için oldukça yararlıdır. Ayrıca hindistan cevizi kefir haline getirilip de tüketilebilir, bu gıda ürünü sindirim sisteminizi destekleyen probiyotikleri içermektedir. Bu sebeple geçirgen bağırsak hastalığının tedavisinde oldukça etkilidir.

Geçirgen bağırsak sendromu ilikli kemik suyu ve çeşitli gıdalarla tedavi sürecinin desteklenmesiyle iyileşebilir bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmak için bağırsak sağlığınıza dikkat etmeli ve probiyotik içerikli gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.