Dana İlikli Kemik Suyu

En İyi İlikli Kemik Suyu

et suyu tarakli kirpi 626X417

Sağlıklı beslenme üzerine ilgi ve bilinç arttıkça sağlıklı gıdaya ilgide haliyle artmış bulunmakta. Fakat gelin görün ki sağlıklı ve doğal gıdaya ulaşmak pek kolay değil. Bu nedenle tüketeceğimiz gıdaları satın almadan önce dikkatli olmamız gerek. Sağlıklı gıda arayışının yüksek olduğu bir dönemde en popüler şifa kaynaklarından bir tanesi dana ilikli kemik suyu. Her zaman en doğal ve en kalitesini hak eden tüketicilerin bu gıdalarda aradığı bazı nitelikler vardır. Bu nitelikler şöyledir.

En iyi kemik suyu arayışında bakmamız gereken ilk nitelik elbette hazırlanış aşamasından gelir. Her gıdada olduğu gibi kemik suyunda da fabrikasyon olmamasına özen göstermeliyiz. İyi bir kemik suyu uzun süre kısık ateşte kaynamalıdır. Uzun saatler kaynayan dana ilikli kemik suyu konsantre hale gelmektedir. Besin içeriği yüksek olan kemik suyunun kıvamı jöle gibi olmaktadır. Jöle kıvamında olması bir bozulma göstergesi değildir. Kemik suyunu ısıttığınızda jöle kıvamından sıvı kıvama geçmektedir. Böylece isterseniz ısıttıktan sonra sirke, limon veya baharatlar ile çeşnilendirip tüketebilirsiniz. Ya da kemik suyunu istediğiniz yemeğin içerisine ilave ederek lezzet çeşitliliği yaratabilirsiniz.

En iyi kemik suyu seçiminde diğer bir nitelik ise içeriğidir. Günümüzde artık birçok gıda uzayan depolama ve nakliye işlemleri sırasında istenmeyen ortam koşullarında maruz kaldığından koruyucu maddeye fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor. Böylece nakliye ve depolama sırasında maliyetten kısılmış olunuyor. Fakat katılan bu katkı ve koruyucu maddeler sürekli ve uzun vadeli tüketimde vücutta toksik etki yaratabiliyor. Ayrıca koruyucu maddelerin yanı sıra ürünün cazibesini arttırmak için renklendirici maddeler sık kullanılmakta. Diğer yandan dana ilikli kemik suyunun kolajenden gelen jöle kıvamını daha kolay elde etmesi için kıvam arttırıcı katkı maddeleri kullanılabiliyor. Tüm bu katkı maddeleri sizde sağlık problemi yaratmasa bile alışveriş sırasında kandırılmanıza neden olabiliyor. Toksik etki yaratmasa bile sağlık edinmek isterken kandırılabilirsiniz. Bu nedenle en iyi kemik suyu katkı maddesi içermeyen, doğal içerikler ile hazırlanmıştır. Gurme Kitchen sizler için kemik suyunu tamamen el yapımı şekilde hazırlıyor ve içerisine doğal olmayan hiçbir şey katmıyor. Dana ilikli kemik suyunun içerisine katkı maddesi eklemek bir yana eklediğimiz tüm sebze ve çeşniler özenle seçilmiştir. Katkı maddesi içermeyen ilikli kemik suları sizlere soğuk zincirde ulaşır. Soğuk ortam mikroorganizmaların gelişmesini engelleyerek ürünün doğal yoldan korunmasını sağlar.

İyi bir kemik suyu kolajen içeriği yüksek olmalıdır. Kolajen eklem rahatsızlıklarından cilt sağlığına kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelir ve pek çok rahatsızlığı da önler. Hazırlanış aşamasında yapılan özensizlik ve kötü niyetten dolayı aynı miktarda kemik suyuları farklı miktarda kolajen içerebilir. Bunun fark edilmemesi için kıvam arttırıcı katkı maddeleri ve gamlar kullanılmaktadır. Kolajen pahalı olduğundan bu alanda fazlaca tağşiş yapılmaktadır.

Son olarak iyi bir kemik suyu güvenilir olmalıdır. Yukarıdaki tüm niteliklerin uygun ve yerinde olduğunu anlamak üretici firmanın gerekli sertifikalara sahip olmasından geçiyor. Güvenilir firmaların ürünlerinin arkasında o gıdaya ait gerekli kontrollerin yapılıp yapılmadığı etiket bilgisi olarak yazılır. Ürünün helal kesim  hazırlanması ve ISO kalite sertifikasının olması önemlidir. Bu sertifikalara sakip olmayan firmalar üretim aşamasında kontrollerin sağlıklı yapılmadığını gösterir. Diğer yandan ambalaj materyali ve nakliye koşulları da kemik suyunun kalitesini belirlemektedir. Size ulaşan dana ilikli kemik suyu kavanozunun kapağının bombeleşmesi istenmeyen ortam koşullarına maruz kalmış ve bozulmuş demektir. Son kullanma tarihi ne olursa olsun kapağı bombeleşmiş ürünü tüketmeyiniz.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.