Sağlıklı Beslenme

Grip ve Salgın Hastalıklardan Korunmak için 7 İpucu

pexels polina tankilevitch 3873200 scaled

Grip ve salgın hastalıklar her yıl yeni bir isimle hayatımızda yer almaya devam etmektedir. Özellikle tüm dünyada yaşanan korona virüsü salgınından sonra insanlar bağışıklık sistemlilerini güçlendirmek ve virüse karşı korunmak için çeşitli çareler aramaktadır. Grip ve salgın hastalıklardan korunmak için 7 ipucu alınması gereken önlemleri ve dikkat edilmesi gereken kuralları içermektedir.  İnsanlar günlük hayatlarında tükettikleri gıdalara, kullandıkları ürünlere ve hijyenlerine daha dikkat edip bu konuda bilinç kazanma eğilimi göstermektedirler. Grip ve salgın hastalıklardan korunmak için 7 ipucu şu şekilde sıralanabilir;

  1. Sağlıklı Beslenme

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek bizim elimizde bu yüzden tükettiğimiz gıdalara dikkat etmeli, gerekli vitamin ve mineralleri vücudumuza almalıyız. Herhangi bir vitamin eksikliğimiz varsa besinlerden alımın dışında damla ya da hap şeklinde olan vitamin formlarını doktorunuzun danışmanlığı altında kullanmalısınız. Özellikle son zamanlarda insanlar daha fazla doğal ve şifalı ürünlere yönelim göstermektedir. Bu noktada dana ilikli kemik suyu en çok tercih edilen gıdalar arasında yer almaktadır. Bağışıklığı güçlendirmede büyük bir etkisi olan ayrıca içerdiği çeşitli vitamin ve minerallerle de sağlığı desteklemesi sebebiyle oldukça sık tüketilmektedir. Ayrıca tamamen doğal olması ve koruyucu, renklendirici, tatlandırıcı gibi endüstriyel müdahalelerden arınmış olması da oldukça sık tercih edilme sebeplerinden biridir.

  • Dezenfektan/Kolonya Kullan

Grip ve salgın hastalıklardan korunmak için bir diğer ipucu dezenfektan kullanımı. Dezenfektanlar ve kolonyalar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Burada dikkat etmeniz nokta güvenilir markalardan bu ihtiyacınızı gidermek çünkü piyasada çok fazla yan sanayisi bulunuyor ve herhangi bir koruma sağlamayan ürünler piyasaya sunuluyor. Bu noktada dikkatli olmakta fayda var.

  • Düzenli olarak doktora git ve kontrollerini yaptır

Üç ayda bir hastanelerden ya da sağlık ocaklarından idrar ve kan tahlillerinizi yaptırarak vücudunuzu takip etmek hastalıklara karşı önlem almanızda yapabileceğiniz bir diğer ipucu. Çıkan sonuçlara göre vücudunuzda eksik ya da fazla olarak bulunan değerleri doktorunuzun tedavisi ile dengeleyebilirsiniz.  Bu şekilde hastalıklara karşı mücadeleme verme noktasında çok daha sağlıklı bir bağışıklığa sahip olmuş olacaksınız.

  • Hijyen kurallarına dikkat et

Aldığınız gıda ürünlerini yıkamadan tüketmemenin dışında aldığınız paketli gıdaları da temizlemeden dolaplara yerleştirmemeye eğer mümkünse bulunduğu paketten çıkarıp çeşitli saklama kaplarında muhafaza etmeye özen göstermeliyiz. Sık sık dışarıda isek ellerimizi yıkamalı eğer yıkama ihtimalimiz yoksa ıslak mendille temizlemeliyiz. Toplu taşımalarda tutacağımız noktaları dezenfekte etmeliyiz.

  • Açık alanlarda oturmayı tercih et

Kapalı alanlarda çalışmaktan ve oturmaktan kaçınmakta fayda var. Özellikle ortam klima sistemi ile ısıtılma ya da soğutma işlemi yapılıyorsa. Sürekli olarak ortamda aynı hava döndüğü için ortamda bulunan hava hiç değişmiyor. Ortamda sürekli aynı hava döndüğü için soluduğumuz kirli bir hava oluyor bu durum zararlı mikroorganizmaların vücuda alınmasını sağladığı için hasta olmamıza sebebiyet verebilir.

  • Kalabalık ortamlardan kaçın

Dışarı çıktığımızda park, deniz kenarı, orman gibi açık alanları tercih etmeliyiz. Alışveriş merkezleri, sinema salonları, kafe gibi kalabalık ortamlardan kaçınmalıyız.

  • Sosyal mesafeni koru

1,5 metrelik sosyal mesafeyi koruyarak kendimizi dışarıda diğer insanlardan izole etmek mümkün. Bu izolasyonun sağlanması bizi salgın hastalıklardan ve çeşitli mikroplardan koruyacaktır.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.