Sağlıklı Beslenme

Dana İlikli Kemik Suyunun Kas, İskelet, Zekâ Gelişimini Etkileyen 5 Faktör

kemik suyunun faydalari nasil icilmeli kemik suyu gunde ne kadar tuketilmeli 1594985798 7269

Dana ilikli kemik suyunun insan vücudu üzerinde hem mental hem fiziksel olarak birçok etkisi bulunmaktadır. Vücutta bulunan sinir sistemi, kas sistemi, iskelet sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Bu etkiler dana ilikli kemik suyunun kas, iskelet, zekâ gelişimini etkileyen 5 faktör ile kısaca açıklanabilir. Ayrıca her yaş grubundan insanın sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan dana ilikli kemik suyu özellikle gelişme çağında olan çocuklar ve bebekler için çok daha fazla etkiye sahiptir. Bu etkileri üç kategoride sınıflandırmak mümkün; Kas, İskelet, Zekâ

Dana ilikli kemik suyunun kas, iskelet, zekâ gelişimini etkileyen 5 faktör şu şekilde sıralanabilir;

  1. Daha güçlü ve sağlıklı iskelet sistemi

Dana ilikli kemik suyunun direkt olarak kaynağı kemiktir. Üretildiği kaynağın içeriğini içinde barındırdığı için kemikler üzerinde oldukça etkili bir gıdadır. Dana ilikli kemik suyu, özellikle kemik gelişimi devam eden çocuklar ve bebeklerin daha güçlü ve sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olmaları için ailelerin başvurduğu bir kaynaktır.

  • Kemik hastalıklarına karşı koruma sağlanması

Özellikle yaşlı insanların karşılaştığı kemik hastalıkları günümüzde oldukça sık karşılaşılan hastalıkların başında gelmektedir. Bu noktada yaşlılık döneminde kemik hastalıklarına karşı önlem almak gerekir. Kemikler için gerekli olan kalsiyum, D vitamini, fosfor gibi vitamin ve mineralleri içeren besinler tüketmek gerekmektedir. Dana ilikli kemik suyunun kemik hastalıklarına karşı koruma sağladı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şifa deposu olarak karşımıza çıkan ilikli kemik suyu hem kendi yapısında bulundurduğu maddelerden hem de içerdiği sebzelerden ötürü kemik hastalıklarına karşı alabileceğiniz önlemlerden biridir.

  • Unutkanlığa karşı hafızanızı güçlendirmenize yardımcı olur

Dana ilikli kemik suyu zekâ gelişimi üzerinde de çeşitli faydalar sağlamaktadır. Bu faydalardan en önemlisi hafızayı güçlendirmesidir. Unutkanlık çeşitli vitamin eksikleri, düzensiz beslenme, stres, hormonel bozukluk gibi çeşitli problemlerden kaynaklanan bir durumdur. Bu noktada en etkili yöntem hafızayı güçlendiren D vitamini, B12 vitamini içeren besinler tüketmektedir. Dana ilikli kemik suyu bu vitaminleri içermesi ve tamamen doğal olması sebebiyle unutkanlık problemi olan kişilerin sık tercih ettikleri bir alternatiftir.

  • Kas ve eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Dana ilikli kemik suyu hem iliğin hem de kemiğin yapısında bulunan çeşitli mineralleri ve vitaminleri içermektedir. Özellikle kemiğin organik yapısını oluşturan kolajen ve kemik içerisinde kök hücre üretimi yapan ilik, kas dokularının yenilenmesinde oldukça etkilidir. Bu yüzden kas ve eklem hastalıklarının tedavisinde Dana ilikli kemik suyu oldukça sık olarak tüketilen bir üründür.

  • Çeşitli ameliyatlardan sonra kas dokusunu iyileştirir

Birçok doktor tedaviden sonra protein ve vitamin açısından yüksek ürünlerin tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bu noktada hücreleri yenileme ve yaraları tedavi edebilme gücünü içerisinde barındıran dana ilikli kemik suyu tüketilmesi gereken ürünler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca ameliyat öncesi de tüketilerek var olan dokuları güçlendirerek çok daha bir ameliyat süreci geçirilmesine yardımcı olur.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.